14.11.2019

Ο Τσιτσιπάς αποθέωσε τον Τιμ μετά την ήττα του στον τελικό του Πεκίνου Επιστροφή

Με την άποψη του paloPro

Paloservices · 21/10/19 - 00:00

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να φτάσει σε έναν ακόμα τελικό στην Κίνα, όμως εκεί ηττήθηκε με 1-2 σετ (3-6, 6-4, 6-1) από τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ. Μπορεί η ήττα αυτή να του στοίχισε έναν τίτλο, όμως ο «Στεφ» έδειξε να επιστρέφει στον παλιό καλό του εαυτό καθώς το τελευταίο διάστημα παρουσιαζόταν λίγο ντεφορμέ.

Picture: @atptour

Στις δηλώσεις που έκανε ο Έλληνας τενίστας μετά το παιχνίδι, εκφράστηκε για τον αντίπαλο του με πολύ καλά λόγια : «ο Τιμ είναι δυνατός και δεν αφήνει τους άλλους να κερδίσουν. Φροντίζει να βρίσκει πάντα λύσεις και τα καταφέρνει. Η νίκη του αξίζει και για αυτό δίνω πολλά συγχαρητήρια σε αυτόν και την ομάδα του για τον κόπο τους και την πολύ καλή δουλειά που έκαναν». Άξιος αντίπαλος ο Τιμ κατά τον Τσιτσιπά, ο οποίος παραμένει στο Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης ενώ ο αντίπαλος του είναι στο Νο5.

Ο Τσιτσιπάς φάνηκε ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του στο Πεκίνο , λέγοντας πως είναι το πρώτο καλό τουρνουά που έκανε εδώ και καιρό. Ενώ λοιπόν μπήκε δυναμικά στον τελικό κερδίζοντας το πρώτο σετ, ένας πόντος που έχασε στο 4-4 του 2ου σετ τον επηρέασε αρκετά και τον αποσυντόνισε, όπως δήλωσε σε συνέντευξη. Από εκεί και μετά, ο Τιμ κέρδισε τα 2 σετ και πήρε τον τίτλο του Κινέζικου Όπεν. Μετά από αυτό τον αγώνα, το προβάδισμα έχει ο Τιμ στις αναμετρήσεις με τον Τσιτσιπά με «σκορ» 4-2.

Σε εξαιρετική φόρμα ο Τσιτσιπάς, μπορεί να μην πήρε τον τίτλο στο Πεκίνο όμως συνέχισε την καλή του πορεία στη Σαγκάη. Ο λόγος για το Shanghai Masters, όπου αφού κέρδισε για πρώτη φορά τον Αλιασίμ, συνέχισε με νίκη επί του Χουρκάτζ για να περάσει στα ημιτελικά με αντίπαλο το «Νόλε». Ενώ τα προγνωστικά ήταν υπέρ του Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι με 2-1 σετ πετυχαίνοντας έτσι να νικήσει τους Big-3 του αθλήματος μέσα σε μία χρονιά. Μετά την εκπληκτική νίκη με ανατροπή που σημείωσε ο «Στεφ» απέναντι στο Νο1 της κατάταξης, σειρά είχε ο ημιτελικός με αντίπαλο το Μεντβέντεφ. Δυστυχώς ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να περάσει από το εμπόδιο του Ρώσου, ο οποίος σε όλες τις μεταξύ τους αναμετρήσεις έχει βγει νικητής. Έτσι, ο Έλληνας τενίστας, έχασε με 2-0 σετ, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

Μπορεί λοιπόν ο Τσιτσιπάς να μην κέρδισε κάποιον τίτλο στην Κίνα, όμως η πορεία του ήταν εντυπωσιακή. Κι όπως φάνηκε ξεκάθαρα, ο Στέφανος «γύρισε». Γύρισε τις κακές εμφανίσεις σε καλές, γύρισε για να διεκδικήσει ακόμα καλύτερες θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη… γύρισε για τα καλά!